K1/L1 Kiralama ücretini ister peşin ödeyin. İsterseniz Senetsiz Kefilsiz Vadeli şekilde ödeyin. Ödeme Kolaylığında Rakip Lojistik her zaman yanınızda

K1 Belgesi

Ana Sayfa K1 Belgesi

K1 Belgesi Nedir ? Ne için kullanılır

Türkiye Geneli Ticari Yük Taşıma (K1) Yetki Belgesi sahip olduğu araçlarla Türkiye içi nakliye işi yapan şahıs veya şirketlerin alması gereken belgedir.  Karayolları Taşıma Yönetmeliğince Gerçek veya Tüzel kişiler için K1  Belgesi bulundurmak zorunlu bir belgedir. Faaliyeti gereği K1 belgesine eklenecek tüm araçların kullanım amacı bilgisi “Ticari Yük Nakli” olmalıdır. Yeni Mevzuata göre;

 • K1 Yetki Belgesi ücreti:10.000 TL
 • K1 Yetki Belgesi ücreti: (toplam yüklü ağırlığı 3,5 ton altı olan araçlar / kamyonetler)2.500,-TL
 • Her araç için taşıt kartı ücreti:300,-TL

Şahıs veya Şirketlere verilen K1 Yetki Belgesi  alma şartları ve gereklilikleri şahıs ve şirketlerde farklılık gösterir. K1 Belgesine sahip şahıslar sadece kendisine ait olduğu araçları ekleyebilir. Yani araçlar öz malı olmalıdır.

 • Sahip olduğu araçlar 20 yaşından küçük olmalıdır.
 • En az 3 adet birim taşıt ile azami yüklü ağırlıkların toplamı , 110 tona sahip olmalıdır. Kapasite hesaplanırken, birim taşıt şartı sağlandıktan sonra, çekicilerde katar ağırlığı 40.000 kg ’a kadar olanların katar ağırlığı ne kadarsa, 40 000 kg üstü olanların ise fazlalık hesaba katılmadan 40.000, kamyonlarda ise katar ağırlığı 32.000 ‘e kadar olanlar katar ağırlığı kadar, 32.000 kg üstü olanlar çekicilerde olduğu gibi fazlası alınmadan 32.000 kg olarak hesaplanır. Yani 42.000 kg katar ağırlığı olan çekici 40.000, 36.000 kg katar ağırlığına sahip bir kamyonda 32.000 kg olarak hesaplanır. Bu miktarlardan az ise ağırlık o miktar alınarak hesaplanır.
 • 20.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmalıdır.
 • Şirketler Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmalıdır.

gibi bir takım şartlar aranmaktadır.

Şahıslarda hesap şekli aynı olmakla birlikte asgari kapasite şartı 35 tondur. Asgari kapasite 20 yaşından küçük araçlar ile sağlanmalıdır. 20 yaş ve üzeri araçlar K1 Belgesi için bir anlam ifade etmemektedir. Asgari kapasite sağlandıktan sonra istenilen yaşta araç eklenebilir. 23.05.2013 tarihli Yönetmelik değişikliği ile istenilen 35 ton asgari kapasite şartı 30 ton olarak belirlenmiştir. Artık K1 Belgesi almak isteyen şahıslardan 30 ton taşıma kapasitesi istenmektedir.

 • )Başvuru Dilekçesi(Firma Yetkilisi Tarafından İmzalanıp, Kaşelenecek, Gerçek kişilerde kişinin, tüzel kişiliklerde ise temsil ve ilzama yetkili kişilerden birinin cep telefonu numarası belirtilecektir.)
 • )Tüzel ki̇şi̇lerde, fi̇rmayı temsi̇l ve i̇mzalama yetki̇li̇ ki̇şi̇ / ki̇şi̇leri̇n i̇mza si̇rküleri̇ni̇n aslı veya noter onaylı sureti̇.
 • )Tüzel ki̇şi̇lerde, Ti̇caret Odası faali̇yet belgesi̇
 • )Sadece kamyonetlerle taşımacılık yapmak üzere K1 Yetki Belgesi almak için başvuran gerçek ve tüzel kişilerden, en az 1 birim taşıt dışında asgari kapasite ile 40 ıncı maddenin otuzdördüncü fıkrasının (b) bendinde yer alan şart aranmaz ve bunların yetki belgesi ücretlerinde %75 indirim uygulanır.
 • )K1 Yetki Belgesi talep eden gerçek kişilerin, E-Devlet üzerinden yapacakları yetki belgesi müracaatları kabul edilebilir ve bu Yönetmelikle belirlenen şartların sağlandığının tespiti halinde, talepleri elektronik olarak karşılanabilir.
 • K1 Yetki Belgesi talep eden gerçek kişilerin, E-Devlet üzerinden yapacakları yetki belgesi müracaatları kabul edilebilir ve bu Yönetmelikle belirlenen şartların sağlandığının tespiti halinde, talepleri elektronik olarak karşılanabilir.

Eğer K1 Belgesi Alamıyorsanız K1 yerine kullanılabilen L1 Belgesi kiralayabilirsiniz 

Hemen Ara  (0312) 385 94 80

🕘Belgeniz Aynı Gün Sisteme işlenir🕖
📌Senetsiz, Kefilsiz Vade İmkanı
📌Kredi Kartına 9 Taksit İmkanı
📌 Satış İstenmez Sadece Kiralama Yapılır
📌 E-Devlet veya Noter Kanalı ile işlemleriniz yapılır
📌Türkiye’nin Her Yerinden İşlemlerinizi Yaptırabilirsiniz
📌 Türkiye’nin Her Bölgesinde Referansımız Vardır

✔ 10 Yıl İşletme Tecrübesi
✔7800+ Mutlu Müşteri
✔300 Profesyonel Uzman Personel