K1 Belgesi Nedir ?

K1 Belgesi Nedir ?

Türkiye Geneli Ticari Yük Taşıma (K1) Yetki Belgesi sahip olduğu araçlarla Türkiye içi nakliye işi yapan şahış veya şirketlerin alması gereken belgedir.  Karayolları Taşıma Yönetmeliğince Gerçel veya Tüzel kişeler için K1  Belgesi bulundurmak zorunlu bir belgedir.Faaliyeti gereği K1 belgesine eklenecek tüm araçların kullanım amacı bilgisi “Ticari Yük Nakli” olmalıdır.Yeni Mevzuata göre

Şahış veya Şirketlere verilen K1 Yetki Belgesi  alma şartları ve gereklilikleri şahış ve şirketlerde farklılık gösterir. K1 Belgesine sahip şahışlar sadece kendisine ait olduğu araçları ekleyebilir. Yani araçlar özmal olmalıdır.

K1 Yetki Belgesi almak isteyen şirketlerin ;

gibi bir takım şartlar aranmaktadır.

Şahıslarda hesap şekli aynı olmakla birlikte asgari kapasite şartı  35 tondur. Asgari kapasite 20 yaşından küçük araçlar ile sağlanmalıdır.20 yaş ve üzeri araçlar K1 Belgesi için bir anlam ifade etmemektedir. Asgari kapasite sağlandıktan sonra istenilen yaşta araç eklenebilir. 23.05.2013 tarihli Yönetmelik değişikliği ile istenilen 35 ton asgari kapasite şartı 30 ton olarak belirlenmiştir. Artık K1 Belgesi almak isteyen şahıslardan 30 ton taşıma kapasitesi istenmektedir.

K1 Belgesi için Gerekli Evraklar 

  1. )Başvuru Dilekçesi(Firma Yetkilisi Tarafından İmzalanıp, Kaşelenecek, Gerçek kişilerde kişinin, tüzel kişiliklerde ise temsil ve ilzama yetkili kişilerden birinin cep telefonu numarası belirtilecektir.)
  2. )Tüzel ki̇şi̇lerde, fi̇rmayi temsi̇l ve i̇lzama yetki̇li̇ ki̇şi̇ / ki̇şi̇leri̇n i̇mza si̇rküleri̇ni̇n asli veya noter onayli sureti̇.
  3. )Tüzel ki̇şi̇lerde, Ti̇caret Odasi faali̇yet belgesi̇
  4. )Sadece kamyonetlerle taşımacılık yapmak üzere K1 Yetki Belgesi almak için başvuran gerçek ve tüzel kişilerden, en az 1 birim taşıt dışında asgari kapasite ile 40 ıncı maddenin otuzdördüncü fıkrasının (b) bendinde yer alan şart aranmaz ve bunların yetki belgesi ücretlerinde %75 indirim uygulanır.
  5. )K1 Yetki Belgesi talep eden gerçek kişilerin, E-Devlet üzerinden yapacakları yetki belgesi müracaatları kabul edilebilir ve bu Yönetmelikle belirlenen şartların sağlandığının tespiti halinde, talepleri elektronik olarak karşılanabilir.
  6. ) K1 Yetki Belgesi talep eden gerçek kişilerin, E-Devlet üzerinden yapacakları yetki belgesi müracaatları kabul edilebilir ve bu Yönetmelikle belirlenen şartların sağlandığının tespiti halinde, talepleri elektronik olarak karşılanabilir.

 

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ ‘ni okumak için tıklayınız.

 

Tüm Bu Yüklerden Kurtulmak   Bir Telefon Kadar Uzağınızda Sancar Lojistik K1 Belgelendirme Ekibi olarak Belgenizi aynı gün içerisinde  sisteme işliyoruz. Size Özel Müşteri Temsilcimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

HEMEN BAŞVUR

 

 

WhatsApp WhatsApp Canlı Destek Için Tıklayınız.