K1 Belgesi

K1 belgesi, kamyon, kamyonet, tur gibi yük araçlarına sahip gerçek ve tüzel kişilerin bulundurması zorunlu olan önemli bir belgedir.

Bu yazımızda K1 belgesi nasıl temin edilir? Fiyatları nelerdir? K1 belgesi almak için gerekli olan şartlar nelerdir? gibi sorulara cevap bulacağız.

K1 Belgesi Almak İçin Gerekli Şartlar

İlk olarak K1 belgesine başvuruda bulunmak için tır, kamyon ya da kamyonet gibi araçların ticari olarak kayıtlı olması, ticari amaçlı eşya taşıyor olması ve yurt içinde hizmet veriyor olması gereklidir.

K1 yetki belgesi almak isteyen tüzel ya da gerçek kişinin vergi mükellefi olması gereklidir.

K1 belgesi alacak kişilerin, araçlarının gerekli araç muayenesinin tam olarak yapılmış olması şarttır.

Eğer k1 belgesi almak isteyen kişi gerçek kişi ise, en az 1 aracının olması ve aracın 25 tonluk kapasiteye sahip olması gereklidir. K1 belgesi almak isteyen tüzel kişinin ise, en az 2 taşıta sahip olması ve toplam kapasitesinin 50 tonluk olması şartı aranmaktadır.

Eğer tüzel ya da gerçek kişi sadece kamyoneti için k1 belge almak isterse, şartlar farklılaşır. Sadece 1 aracının olması yeterlidir ve kapasite miktarı şartı aranmamaktadır. Kamyonet için k1 belgesi alacak kişiye ayrıca belge alımında %75 indirim uygulanır.

K1 yetki belgesi talep eden kişiler e-devlet üzerinden de başvuruda bulunabilirler. Eğer kişi gerekli şartları sağlıyor ise talepleri elektronik olarak karşılanır.

Eğer k1 belgesine sahip olacak kişi tüzel kişi ise, tüzel kişinin içinde en az bir adet orta düzey yönetici olmalı yok ise firmaya istihdamı sağlanmalıdır.

K1 Belgesi Nasıl Temin Edilir?

K1 belgesine başvuru için e- devlet üzerinden başvurular alınmaktadır. Bunun yanı sıra bazı lojistik firmaları da bu hizmeti sunmaktadırlar. Gerekli belgeleri firmalara ulaştırdığınızda onaylanması sonrası aynı gün içinde bile belgenizi satın alabilirsiniz.

Bu lojistik firmaları ile k1 belgesini kiralayabilirsiniz. Eğer lojistik firması tercih ederseniz kredi kartına taksit imkanı, senetsiz ve kefilsiz vade imkanları sunulmaktadır.  İşlemlerinizi yine e-devlet ya da noter kanalı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’nin her bölgesinden başvuru alınmaktadır. Bu firmaları tercih ettiğinizde telefon ile ya da whatsapp üzerinden kolaylıklar iletişime geçebilirsiniz. Araç tanıtım kartı ve irsaliyeniz tarafınıza kargo ile gönderilir.

K1 Belgesi Fiyatları

K1 belgesi fiyatları 2018 yılı sonrasında değişikliğe uğramıştır. Fiyatlarda düzenleme yapılarak indirim uygulanmıştır. 2018 yılı sonrası geçerli fiyat,  k1 yetki belgesi ücreti 10.000 TL, eğer araç kamyonet ise ya da 3,5 ton altı kapasiteye sahip ise 2,500 TL’dir. Ayrıca her araç için taşıt kartı bulundurma zorunluluğu mevcuttur. Taşıt kartı ücreti ise 300 TL’dir.

Tüzel ya da gerçek kişi eğer k1 belgesine sahip olmadan yurtiçi karayollarında taşımacılık yapar ise belirli para cezalarına çarptırılmaktadır. K1 belgesi bulunmayan kişi k1 yerine l1 belgesi gösterir ise, bu belge k1 belgesinin yerine geçebildiğinden sorun olmayacaktır.

WhatsApp WhatsApp Canlı Destek Için Tıklayınız.