L1 Belgesi Nedir ?

L1 Belgesi Nedir ? Hangi Amaçla kullanılır ?

L1 Belgesi Nedir ?

L1 Belgesi Ticari amaçla yurt içi lojistik işletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilen yetki  belgesidir. Yurtiçi Lojistik işletmeciliği yapacak olan firmalara gerçek ve tüzel kişilere verilir. L1 yetki belgesinin ücreti 193.772 TL’dir. Ayrıca Firmanın  sahip olduğu L1 Belgesinden yararlanmak isteyen tüzel kişilerden  her araç için 90 TL Taşıt  Tanıtım Kartı ücreti tahsil edilmektedir.

L1 Belgesi  Başvuru Şartları Nelerdir ?

L1 Belgesi alacak olan  gerçek ve tüzel kişilerin bir takım şartları sağlamaları gerekmektedir Bunlar;

Genel de karıştırılan kargo işletmeciliği ve Lojistik işletmeciliği birbirinden farklı işletmecilik çeşididir.
Lojistik işletmeciliği, ürünlerin istenilen zamanda istenilen yerde ve uygun maliyetle bulunması ile ilgilenirken Kargo işletmeciliği bu ürünün bir yerden bir yere taşınılması ile ilgilenir.Yurt içi Lojistik işletmeciliği yapacak olanların en az 4 adet ticari olarak kayıtlı tescilli edilmiş taşıta sahip olmalı ve Özmal çekici cinsi taşıtların katar ağırlıklarının toplamının 145 tondan az olmaması gerekir.

L1 Belgesi Kiralanır mı ?

L1 Yetki Belgesi için asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda özmal taşıtların ilk başvuru ve faaliyet sürecince 20 yaşından büyük olmaması şarttır.Asgari kapasitenin dışında kaydedilecek / kiralanacak taşıtlar için yaş şartı aranmaz.  L1 belgesine sahip olan firma  bu belgenin kullanım hakkını yıllık olarak kiralayabilir.

L1 yetki belgesine sözleşmeli/kiralık araç kaydedilebilmektedir. Ulaştırma Bakanlığınca belirlenmiş araç kiralama sözleşmesi formatına uygun hazırlanmış noter onaylı kiralama sözleşmesi ile sahip olunan özmal araç sayısının 20 katına kadar sözleşmeli araç eklenebilmektedir. 20 katını geçecek şekilde sözleşmeli araç kaydedilemez.

K1 Belgesine Sahip Değilim, K1 Belgesi almak yerine L1 Belgesi kiralayabilir miyim ?

L1 Yetki Belgesinin Sahip olduğu yetkiler K1 Belgesinin yetkilerini kapsar. Eğer L1 Belgesi kiralarsanız Kiraladığınız Firma tarafında size Taşıt Tanıtım Kartı verilir ve Karayolları Yönetmeliğine göre Türkiye Geneli Ticari Yük Taşıma hakkına sahip olursunuz. Kantarda  cezai işleme tabii tutulmazsanız.

K1 Belgesi Yerine Kullanılabilen L1 Belgesini Nasıl  Kiralarım ?

Türkiye’nin En büyük Lojistik Firması Sancar Lojistik olarak Sizlere kontenjan sorunu yaşamadan K1-L1 Belgelendirme Hizmeti ile karşınızdayız.

L1 Belgesine Sahip olan Firmamız  bu sıkıntıda da nakliyatçılarımıza destek olmaktadır.Yıllık olarak kiralama hizmetimizde  ödemeler peşin veya isteğinize bağlı olarak vadeli yapılmaktadır. Ödemelerde senet yok kefil yok kredi kartı yoktur.

 

Hemen Başvur

 

WhatsApp WhatsApp Canlı Destek Için Tıklayınız.